PREZESKA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Marta Perkowska
m.perkowska@otwartedrzwi.plAndragog specjalny, organizator pomocy społecznej w organizacji od 2008 r. Przygodę z Otwartymi Drzwiami rozpoczynała jako wolontariuszka na turnusie rehabilitacyjnym, w późniejszych latach instruktor terapii, kierownik, członek zarządu. Współautorka i realizatorka projektów dedykowanych osobom z zaburzeniami psychicznymi. Prywatnie miłośniczka Piny Bausch, mama dwuletniego Jasia.
Koordynatorka merytoryczna ds. rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami
Iwona Wojtczak-Grzesińska
i.wojtczak-grzesinska@otwartedrzwi.plPsycholog kliniczna z ponad 45 letnim stażem w pracy z osobami z niepełnosprawnością psychiczną, w tym intelektualną; w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi pracuje od 21 lat. Swoją praktykę rozpoczęła w roku 1978 pełniąc opiekę psychologiczną nad wychowankami w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomsku, w latach 1988-1991 prowadziła terapię, diagnozę i poradnictwo w Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Radomsku, a w roku 1991 została koordynatorem placówek wychowawczych dla dzieci i młodzieży z problemami społecznymi w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Warszawie. Do roku 2001 prowadziła diagnozę, terapię, psychoedukację i poradnictwo w Zespół Szkół Specjalnych nr 2. Ponadto, w latach 1979-1980 prowadziła wykłady i ćwiczenia ze studentami z zakresu psychologii wychowawczej na Uniwersytecie Łódzkim, a w latach 1979-1988 była kierownikiem Poradni Odwykowej, prowadząc diagnozę i terapię psychologiczną osób uzależnionych, nadzór i koordynację nad pracą zespołu. Pełniła również funkcję biegłego sądowego w sprawach rodzinnych. W latach 2004-2007 była wiceprzewodniczącą Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie m.st. Warszawy; a w latach 2003-2005 wykładowcą i realizatorem warsztatów szkoleniowych dla specjalistów zajmujących się edukacją i rehabilitacją osób niepełnosprawnych intelektualnie. W 2004 stworzyła i realizowała projekt badawczy „Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną” na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest autorką wielu publikacji. W ramach współpracy z Uczelniami wyższymi przygotowywała materiały szkoleniowe: „Doskonalenie potencjału dydaktyczno-naukowego w zakresie terapii zajęciowej kluczem do rozwoju uczelni wyższych”, „Kompleksowy system wspomagania dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi”. Obecnie pełni funkcję psycholożki i koordynatorki merytorycznej ds. rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Zawsze pasjonowała ją medycyna, zwłaszcza neurochirurgia. Prywatnie babcia Klary i opiekunka labradora-Bonusa. Uwielbia spacery z psem, muzykę pop, swing, jazz, wybraną klasyczną. Marzy o malowaniu, niestety – jak sama twierdzi- wszelkie próby w tej materii, dają kiepskie wyniki.
ZASTĘPCA PREZESA STOWARZYSZENIA
Katarzyna Soboń
k.sobon@otwartedrzwi.plZastępca prezeski, w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi pracuje od 15 lat. Z wykształcenia pedagog, plastyk (absolwentka studiów podyplomowych z grafiki komputerowe). Trafiła do Stowarzyszenia odpowiadając na ogłoszenie opublikowane jeszcze w papierowej wersji gazety wyborczej. Pierwsze dwa tygodnie pracy wolontariackiej ostatecznie dało potwierdzenie, że jest to „strzał w dziesiątkę”. Początkowo szefowa pracowni plastycznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Warsztatach Terapii Zajęciowej, by kilka lat później objąć kierownictwo nad placówką. Koordynatorka wielu projektów dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, specjalista ds. promocji Stowarzyszenia. Jak sama twierdzi żadnej pracy się nie boi”, więc problemu la niej nie stanowi wymiana zepsutej uszczelki czy naprawa zapchanej toalety.
W życiu prywatnym, mama kilkumiesięcznej Oliwki. Lubi podróże te bliskie i dalekie, ale pełnię relaksu osiąga chwytając za pędzel, ołówek i kredki.
SEKRETARZ ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Aleksandra Śliwa
a.sliwa@otwartedrzwi.plZ wykształcenia psycholożka społeczna, w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi – sekretarz Zarządu, a także koordynator wielu projektów CSR. Jej pasją jest odkrywanie tajników sztuki kulinarnej, którą skutecznie zaraża swoich beneficjentów – osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na co dzień interesuje się kinem alternatywnym, w szczególności twórczością Wima Wendersa i Terrence Malicka. Największa miłośniczka pizzy w Stowarzyszeniu. W życiu kieruje się minimalizmem i przekonaniem o ludzkiej powinności poszanowania środowiska naturalnego. Działkowiczka, czas wolny najbardziej lubi spędzać w otoczeniu przyrody.
Zastępca Prezesa Stowarzyszenia
Natalia Kalita
n.kalita@otwartedrzwi.plPsycholog ze specjalnością psychologia kliniczna i osobowości, koordynator projektów. Ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi związana od 2013 r., gdzie trafiła jako wolontariuszka, poszukując miejsca, w którym będzie mogła rozwijać swój warsztat pracy psychologicznej z osobami zmagającymi się z zaburzeniami psychicznymi. Aktualnie Z-ca kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy typu A w Wilanowie oraz Koordynator Merytoryczny Projektu PO WER “Warszawski Zintegrowany System Leczenia i Wspierania Środowiskowego Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – testowanie i wdrażanie”. Prywatnie dzieli pasję zwiedzania świata ze swoim partnerem życiowym i każdą wolną od pracy chwilę poświęca na podróżowanie.
Skarbnik Zarządu Głównego
Marta Skrobacka
m.skrobacka@otwartedrzwi.plPolonistka z wykształcenia, społecznica z pasji i powołania. Specjalistka ds. zarządzania rehabilitacją oraz specjalistka ds. zarządzania gospodarką społeczną, a ostatnio także mentorka ds. rozwoju dzieci i młodzieży. Ma za sobą ponad 12-letnią praktykę w obszarze współpracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Zaangażowana, merytoryczna i uparta – a to się w tej branży bardzo przydaje. Po przeprowadzce do Warszawy swoje serce oddała Pradze – Północ, której jest niekwestionowaną miłośniczką. Artystyczna dusza. Prywatnie fanka vintage’u, Gór Sowich, ramenu i psia matka przygarniętego ze schroniska Tadeusza – Pana Tadeusza. Jej największymi autorytetami są Maria Curie – Skłodowska i Rosa Parks