Tegoroczne hasło Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa to With Us Not for Us – Z nami nie za nas. W Polsce żyje ok. 60 000 osób z tą wadą genetyczną. Osoby z Zespołem Downa mają specyficzny wygląd, ich sprawność intelektualna jest obniżona, wymagają specjalistycznej rehabilitacji i nauczania. Stereotypowy wizerunek człowieka niemówiącego, ociężałego, niezgrabnego przechodzi do lamusa. Praktyka pokazuje, że osoby z Zespołem Downa są w stanie w bardzo dużym stopniu funkcjonować samodzielnie. Zdolności intelektualne i rozwój społeczny w dużej mierze kształtują warunki środowiskowe: wczesna stymulacja, wspomaganie rozwoju, dostrzeganie potrzeb i wykazywanie różnych umiejętności wzmacnia ich potencjały, pod warunkiem, że po osiągnięci pełnoletniości nie pozostają wyłącznie pod opieką rodziców, najbliższych. Z dostępnych danych wynika, że w niedalekiej przyszłości będzie to bardzo liczna grupa ludzi dorosłych (średnia długość życia wynosi ponad 50 lat).
Co dalej z dorastającym człowiekiem?
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi od początku swojej działalności szuka rozwiązań, które dla tych osób oraz ich rodzin będą najlepsze tj. będą spełniały podstawowe prawo każdego człowieka – prawo do godnego życia. Od kilkunastu lat prowadzimy ośrodki rehabilitacji społecznej i zawodowej, których najważniejszym celem jest zwiększenie niezależności i samodzielności życiowej osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Praca w ośrodku stwarza okazję do „projektowania” dorosłej przyszłości uczestnika placówki, we współpracy z członkami rodzin, do motywowania i podejmowania celowych działań. Aktywnie uczestniczymy w procesie tworzenia systemowych rozwiązań, w tym szczególnie tych, które zapewniają tworzenie mieszkań chronionych wspomaganych. Prowadzimy mieszkania, w których z powodzeniem swoją samodzielność i niezależność trenują i podnoszą osoby z niepełnosprawnością, w tym z Zespołem Downa.
W efekcie tego procesu udaje się osiągnąć wiele. Okazuje się, że osoby z Zespołem Downa potrafią zadbać o siebie, utrzymać stałą pracę, mieć rodzinę i przyjaciół, rozwijać swoje pasje.