Zapraszamy na wyjątkowy wernisaż wystawy “Krajobrazy wewnętrzne”, który startuje o 13:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Przyczółkowej 27 w Warszawie. To doskonała okazja, by spotkać się z fantastyczną sztuką i wyjątkowymi artystami z Pracowni Intermediów – Środowiskowego Domu Samopomocy typu B w Wilanowie. Wystawa ta jest wyjątkowym przykładem na to, że sztuka nie zna barier i każdy może być artystą. Artyści pokazują, że tworzenie sztuki jest dostępne dla wszystkich, a ich prace to nie tylko wyraz osobistej ekspresji, ale także inspiracja dla nas wszystkich. Sztuka ma moc przełamywania barier i budowania mostów między różnymi światami, a “Krajobrazy wewnętrzne” są tego pięknym dowodem. Do zobaczenia
Kuratorka: Aleka Polis
Istot ludzkich na świecie jest obecnie 8.109.634.788 (dane z 15.05.2024 g.10.13) i wciąż rośnie. Naukowcy obliczyli, że na ziemi do tej pory żyło ok. 110 mld ludzi. Tyle było/jest punktów widzenia na naszej planecie, tyle różnorakich odbiorów otaczającej nas rzeczywistości i sposobów jej przetwarzania.
Na wystawie prezentujemy kilkanaście punktów widzenia utrwalonych na kartkach papieru. Otaczającą nas przestrzeń odbieramy zmysłami, które przetwarzają rzeczywistość, zostawiając ślady w pamięci. Pamięć pozwala nam odtworzyć je na kartce papieru. Tworzymy również własne przestrzenie – krajobrazy wewnętrzne. Linie na papierze mogą wydawać się chaotyczne, mogą też upodabniać się do odległych galaktyk, krążących razem z naszą Drogą Mleczną w przestrzeni kosmicznej, albo do oceanicznej ławicy, która tworzy wspólnotę mogącą bronić się przed drapieżnikami.
W rysunkach znaczenie może mieć porównywalność do obiektu, kolor, siła nacisku rytm, kompozycja. Kreski stawiane ołówkiem, lub piórkiem stają się osią całego rysunku.
Przyglądanie się procesowi tworzenia/współtworzenia rozbudza ciekawość drugim człowiekiem, jego sposobem przetwarzania/rozumienia świata. Współbycie w procesie tworzenia może wyzwolić zachwyt nad różnorodnością, przez co zaczynamy zwracać uwagę na to co nas łączy, a nie dzieli.
Każda/y może tworzyć i być artyst(k)ą. Każda kreska może rozbudzić wyobraźnię.
Pracujemy jednostkowo i wspólnotowo: poszukujemy bodźca dla naszej indywidualnej/zespołowej pracy, szukamy naszych mocnych stron. Rysujemy/przetwarzamy/wyszywamy świat każdy na swój sposób. Wszyscy mamy w dziele równoprawny udział. Istotą jest podążanie za intuicją, spontanicznością i nieograniczanie się rygorami artystycznymi. Dzięki czemu uzyskujemy pełną wolność tworzenia. Bariery w życiu pokonujemy wolnością w sztuce.
Nie ma gorszych i lepszych. Wszyscy jesteśmy twórczą ławicą.
Podziękowania dla: zespołu z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy za ciepłe przyjęcie propozycji wystawy i za pomoc podczas przygotowania wystawy i dla zespołu ŚDS B Wilanów za wyrozumiałość i pomoc podczas przygotowania wystawy.