Warszawa, 2016.04.22

---
---

Niezwyczajni goście w ośrodku Partnerzy

13 kwietnia Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski i radna Dzielnicy Bożena Krupińska odwiedzili Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Partnerzy. Spotkanie miało wyjątkowo sympatyczny i konstruktywny charakter. Pan Burmistrz szczególnie interesował się warunkami lokalowymi ośrodka i obiecał pomoc w ich poprawie.

---

„Drzewo Życia”

Rozkwitło 9 kwietnia w Galerii Apteka Sztuki – prace Agnieszki Cieślińskiej. Prace zawierają olbrzymi ładunek erudycji - znajdziemy tam nawiązania mitologiczne, biblijne, archetypiczne, numerologiczne, alchemiczne: zestaw narzędzi z często odległych czasów i krain, które jak widać dobrze przechowały się w kulturze i - mimo że utraciły status wyjaśniający - nadal odnoszą się do człowieka w pełni jego kondycji. Wystawę honorowym patronatem objęła Fundacja im. Mariusza Kazan

---

Turniej Piłki Nożnej

O Puchar Otwarte Drzwi 2016 ubiegać się będzie sześć drużyn reprezentujących warszawskie placówki rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizowany przez Stowarzyszenie turniej piłki nożnej to także wiele atrakcji dla kibiców. Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Amp Futbol Polska pokaże co potrafi zrobić z piłką zawodowy piłkarz . Turniej odbędzie się na stadionie DOSiR Praga Północ przy ul. Kawęczyńskiej 44 i jest już objęty patronatem PZPN. Bądźcie na bieżąco ze stroną turnieju w witrynie WTZ Stowarzyszenia.

---

Spotkanie z radnymi miasta

19 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się do spotkania władz Miasta st. Warszawy z przedstawicielami Warszawskiego Forum Inicjatyw na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym gronie znaleźliśmy się również my. Spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia połączonych Komisji Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom oraz Edukacji i Rodziny. Uczestniczyli w nim wiceprezydenci Warszawy Włodzimierz Paszyński i Michał Olszewski oraz Dyrektorzy z Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Omówiono problemy i niedostatki obecnie funkcjonującego systemu rehabilitacji społecznej i zawodowej dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Stolicy. Iwona Wojtczak–Grzesińska – koordynator merytoryczna SOD, zaprezentowała bariery w systemie rehabilitacji zawodowej w oparciu o działanie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jednym z efektów spotkania będą przesłane przez organizacje zrzeszone w Forum postulaty i rekomendacje dotyczące usprawnienia metod rehabilitacji społecznej i zawodowej.

---

"Niepełnosprawni w zakładzie pracy"

Doradcy i trenerzy pracy Stowarzyszenia Otwarte Drzwi prezentowali swoje doświadczenia w zakresie zatrudnienia wspomaganego na konferencji Niepełnosprawni w zakładzie pracy 31 marca w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Zatrudnienie wspomagane przynosi znakomite efekty, czego dowodzą sukcesy zawodowe podopiecznych Stowarzyszenia. Prezentowaliśmy także wyroby pochodzące z pracowni artystycznych ośrodków przez nas prowadzonych.

---

Kucharz Doskonały 2016

Patronat honorowy nad konkursem przyjął pan Krzysztof Michałkiewicz,  Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Swoją obecność potwierdził Paweł Stasiak - lider zespołu Papa D. uświetni to wydarzenie swoją obecności i muzyką. SCM Monin Polska zaprezentuje pokaz sztuki barmańskiej. Nadal przyjmujemy zgłoszenia - formularze są dostępne na stronie WTZ.

---

Wiosna

W społecznym ogrodzie na podwórzu Targowej 82 zakwitła magnolia!

---

„Temat: Rzeka” – artystyczno-integracyjny piknik na plaży

5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją, zapraszamy wszystkich nad Wisłę. Od 11:00 do 15:00 na plaży za La Playa Music Bar będziemy przekonywać wszystkich, że tolerancja i równouprawnienie osób z niepełnosprawnościami nie są niczym nadzwyczajnym. Warto będzie się tam pokazać: będą z nami przedstawiciele świata kultury, ważnych instytucji i organizacji, których zaprosimy do sztalug malarskich, aby na nich wyrazili swoje przekonania o osobach z niepełnosprawnościami. Powstałe prace zostaną poddane licytacji, dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rozwój programów rehabilitacyjnych Stowarzyszenia. Strona wydarzenia na Facebooku.

---

Nasz Dobrodziej

Gospodarstwo Ekologiczne Dobrodziej wspiera Kuchnię Czerwony Rower. Dzięki  temu w Kuchni pojawiły się: topinambur, skorzonera, czosnek niedźwiedzi…  Niewiele wiemy o tych warzywach, a są wyjątkowo bogate w witaminy i mikroelementy, nie mówiąc już o smaku. Dziękujemy. 

---
---