Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Zbliża się rok, od kiedy nasze Stowarzyszenie podjęło się prowadzenia Mieszkania Chronionego-Treningowego w projekcie „Życie na swoim”. To był rok bardzo intensywnej pracy, ale już teraz wiemy, jak bardzo potrzebnej dla jej beneficjentów. Zacznijmy jednak od początku…

…czym jest „Życie na swoim”? To projekt dofinansowywany ze budżetu m.st. Warszawy i zakłada on prowadzenie mieszkania chronionego-treningowego (MCHT) dla siedmiu osób z niepełnosprawnością intelektualną z dodatkowymi trudnościami oraz osób wykazujących inne zakłócenia czynności psychicznych. Jego celem jest przygotowanie mieszkańców do maksymalnie samodzielnego życia (adekwatnie do posiadanych potencjałów) oraz uzyskanie i utrwalenie maksymalnej niezależności. Pobyt w MCHT trwa w całotygodniowych turnusach (24/7) trwających maksymalnie do 12 miesięcy oraz w formie krótkookresowego pobytu interwencyjnego. Wszyscy mieszkańcy to osoby uczące się, pracujące i/lub korzystające z różnych środowiskowych form wsparcia oraz uczestniczące w różnych formach szeroko pojętej rehabilitacji.

17016743_406714826340823_4320913359465789110_o

Mieszkańcy, poza standardowymi treningami i warsztatami, mianowicie: obsługowo-porządkowym, kulinarnym, budżetowym, komunikacyjnym, organizowania czasu wolnego, rozwijania i realizacji osobistych zainteresowań i hobby mieszkańcy mają również wsparcie psychologa, który zawsze służy dobrą radą. Organizują wspólnie święta, realizuję pasje, wychodzą do kina, do teatru, na spacery turystyczno-przyrodnicze, uprawiają sport, grają w gry planszowe – żyją, jak my – samodzielnie, codziennością, przy wsparciu opiekuna usamodzielnienia. Uczą się podejmować decyzje, oszczędzać, rozsądnie wydatkować środki, odmawiać sobie niektórych przyjemności i jak kreatywnie spędzać czas, bo przecież każdy z nas musi umieć zabić nudę w zarodku. Ponadto, wspierają nas partnerzy – firma PROVIDENT prowadziła w MCHT warsztaty ekonomiczne i uczy, jak radzić sobie z zagrożeniami finansowymi. W mieszkaniu również odbyły się warsztaty florystyczne z firmą FLORAL ACADEMY, tuż przed walentynkami, aby zdobyć zdolność tworzenia pięknych i romantycznych bukietów dla potencjalnych ukochanych… MCHT jest miejscem dość medialnym – piszą o nas artykuły na WP.PL, mówią o nas w Polskim Radiu Trójka, pokazują nas w TVP Warszawa. To dość nowa forma wsparcia, ale już po roku widzimy, jak potrzebna i korzystna dla jej beneficjentów.

Wydawać się może, że taka praca z mieszkańcami nie przynosi widocznych efektów – jednak nic bardziej mylnego. Mija rok, od kiedy mieszkanie działa „pełną parą”, a efekty są oczywiste. Jedna z Pań, która spędziła w MCHT 6 miesięcy, dziś mieszka samodzielnie w kawalerce, wyśmienicie sobie radząc z trudnościami życia codziennego. Koordynatorzy i opiekunowie usamodzielnienia prowadząc dokumentację i szczegółową analizę postępów beneficjentów projektu „Życie na swoim” zdecydowanie wskazują na zwiększenie samodzielności. Indywidualne programy są skuteczne i potwierdzają to również bliscy i rodziny mieszkańców, którzy praktycznie zawsze zauważają postęp.

Podsumowując – już prawie rok za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy interesują się naszym projektem i śledzą losy mieszkańców MCHT „Życie na swoim” na Facebooku. Liczymy na kolejny rok pełen sukcesów, wspaniałych wydarzeń. Liczymy na otwarcie kolejnych mieszkań i wspieranie w ten sposób jeszcze szerszej grupy osób. Trzymajcie kciuki!

floral

Dołącz do nas!