Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Wczoraj w siedzibie Polski Komitet Paraolimpijski uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej konferencji podsumowującej konsultacje społeczne dot. zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin “Za Życiem”.

Całość prowadził Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sekretarz Stanu MRPiPS. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Premier Beata Szydło przedstawiając kierunki zmian w systemie wsparcia rodziny, w tym szczególnie z osobą z niepełnosprawnością. Stwierdziła, że żaden program nie powstał w tak szczególnych okolicznościach, z tak wielkim poczuciem misji, z myślą o tych, którzy są w trudniejszej sytuacji, którzy są słabsi, którzy wymagają troski i opieki . Podkreśliła jego rangę i to, że w jego opracowanie, a potem realizację, zaangażowano aż pięć ministerstw. Dodała, że „jest to program dla tych wszystkich, którzy mają poczucie odpowiedzialności za osoby wymagające wsparcia i pomocy oraz dla tych właśnie osób, aby wiedziały, że nie są same”.

Następnie Pani Minister MRPiPS Elżbieta Rafalska w swoim wystąpieniu przedstawiła działania Rządu na rzecz wzmocnienia pozycji rodziny oraz przypomniała rozwiązania wdrażane przez program „Za Życiem”. Podkreśliła, że po raz pierwszy w Polsce udało się potraktować politykę społeczną jako ważną inwestycję: „to nie jest koszt, to nie jest wydatek, to nie jest ból zębów dla ministra finansów” – dodała.

W części drugiej Konferencji moderatorem była profesor UAM w Poznaniu, p. Dobroniega – Trawkowska, pod jej kierunkiem wystąpienia skupiały się wokół problemowych obszarów, postulatów i zmian związanych z realizacją programu „Za Życiem”, które zostały zidentyfikowane w sferze wsparcia osób z niepełnosprawnością, ich opiekunów oraz szczególnie trudnej sytuacji osób z autyzmem.

Część kolejna to czas dla ekspertów z MRPiPS: Mirosława Przewoźnika Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krystyny Wyrwickiej Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej i Katarzyny Klimiuk Z-cy Dyrektora Departamentu Funduszu. Zapowiedziano również pracę nad zwiększeniem algorytmu minimalnych płac osiąganych przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na marginesie dodamy, że przez 10 lat algorytm ten wzrósł zaledwie o 8%, tymczasem minimalnie wynagrodzenie w Polsce o 87%.

Dołącz do nas!