kucharz-ikona_edited

Od dłuższego czasu w Polsce trwa moda na gotowanie. Kulinarne programy biją rekordy popularności. W tej dziedzinie rywalizują ze sobą już prawie wszyscy: dzieci, dorośli, szefowie kuchni oraz celebryci. A co, kiedy gotować chcą osoby z niepełnosprawnością intelektualną? 2016.04.27

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowią 60-70% ogółu niepełnosprawnych w Polsce, według ostrożnych szacunków jest ich ponad 2 miliony. Niestety grupa ta, jak żadna inna, narażona jest na marginalizację i wykluczenie. Nadal obecny jest stereotypowy wizerunek, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegane są jako: infantylne, smutne, powolne, nieprzewidywalne, „duże dzieci wymagające specjalnej troski”.

Wielu ludziom trudno sobie wyobrazić, że potrafią samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego: przygotować śniadanie, zrobić zakupy, włączyć pralkę, odkurzyć mieszkanie, czy podróżować komunikacją miejską, a przecież równość praw obywatelskich gwarantuje osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość pełnego korzystania z dorosłości. To od rodziców, opiekunów, ale również placówek dziennego pobytu, ośrodków wsparcia czy też warsztatów terapii zajęciowej zależy jak będzie ona przebiegała. Metody i formy rehabilitacji stosowane w codziennej pracy przez terapeutów, wychowawców powinny przygotowywać osoby z niepełnosprawnością intelektualną do maksymalnie samodzielnego życia, część z nich do podjęcia pracy oraz włączać w miarę możliwości w normalne życie społeczne. Stąd też potrzeba wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

kucharzperfect1_edited

Dziesięć lat temu Stowarzyszenie Otwarte Drzwi po raz pierwszy podjęło się próby zorganizowania konkursu kulinarnego „Kucharz Doskonały”, który łamiąc wszelkie stereotypy ukazał osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jako ludzi obdarzonych pasją, wykonujących najbardziej żmudne zadania z niewyobrażalną rzetelnością, koncentracją i zaangażowaniem, potrafiących zarażać innych radością życia optymizmem i bezinteresowną życzliwością. Zobaczyliśmy osoby realizujące kulinarne pasje, potrafiące przygotować znakomite potrawy często wymagające talentu i precyzji na jakościowo wysokim poziomie, a przy tym świetnie integrujące się ze społeczeństwem.

Założenia Konkursu są proste, zawodnicy – uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków dziennego pobytu oraz specjalnych placówek edukacyjnych z terenu Warszawy – po miesięcznym okresie intensywnych ćwiczeń – przez trzy godziny rywalizują, przygotowując potrawy wedle ustalonego przez znakomitych kucharzy przepisu. W ocenie placówek biorących udział w konkursie – „Przepisy, które mają za zadanie przygotować nie są proste, czasem wymagają precyzyjnych umiejętności”. Następnie każda potrawa oceniana jest przez jury, w składzie którego zasiadają między innymi szefowie kuchni, przedstawiciele instytucji, celebryci. Oprócz nagród i uznania podczas samego wydarzenia uczestnicy zyskują więcej pewność siebie, odbudowują wiarę we własne możliwości, rozbudzają swoje aspiracje, zaczynają myśleć o wykorzystaniu swoich kompetencji w przyszłej pracy zawodowej. Ponadto „Kucharz Doskonały” to nie tylko świetna zabawa, ale również wartościowa i mobilizująca rywalizacja, pozwalająca doświadczyć prestiżowego sukcesu czy też uczy radzenia sobie z porażką.

kucharzperfect2_edited

Każda edycja budzi wiele pozytywnych emocji i pozostawia na długo niezapomniane wrażenia. Zdaniem organizatora – zawodnicy nabywają doświadczenia, które później z powodzeniem wykorzystają w samodzielnym życiu. „To się nam może przydać w dorosłym, samodzielnym życiu” – twierdzi jedna z uczestniczek biorących udział w tegorocznej X edycji. Dotychczas w Konkursie udział wzięło 256 osób, z których część w dniu dzisiejszym już pracuje – nierzadko w restauracjach i firmach cateringowych co potwierdza, że takie wydarzenia mają głęboki sens.

Organizatorzy są przekonani, że tego rodzaju inicjatywy pozwolą również biznesowi zobaczyć jak ogromne korzyści mentalne, społeczne i ekonomiczne płyną z różnorodności zespołów pracowniczych tworzonych z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kucharz Doskonały na stronie Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia
Dołącz do nas!