Grupa dzieci z prowadzonej przez Stowarzyszenie Świetlicy Socjoterapeutycznej „Mały Książę” wróciła niedawno z wyjątkowego międzynarodowego festiwalu Brave Kids. Dlaczego uczestnictwo w nim jest tak ważne i wartościowe, czego dzieci mogą się tam nauczyć oraz na czym polega jego wyjątkowość – o tym pisze Anna Szmidt, kierowniczka Świetlicy.

Brave Kids to projekt który jest w ciągłym rozwoju. Służy temu, jak mówi p. Braal – twórca Brave Festiwal – by skojarzyć różne grupy zajmujące się dziećmi na całym świecie i dać im warunki do tworzenia. Chodzi o to, by dzielić się kulturą a nie tworzyć podziały kulturowe, każdy na festiwalu jest nauczycielem i uczniem zarazem. Dzieciaki uczą się od siebie, poznają kultury, języki, różnice i to co ich łączy, porozumiewając się językiem sztuki, tworzenia, wartości które ze sobą niesie. Podobnie liderzy grup mają wspólne warsztaty, tworzą także zajęcia dla lokalnych dzieci czy to z programu Lato w mieście, czy dla dzieci z rodzin goszczących (które na 2 tygodnie pierwszego etapu festiwalu przyjmują wszystkie dzieci i liderów do swoich mieszkań, gdzie także dzieją się ciekawe i niesamowite rzeczy).

Festiwal składa się z dwóch części. Przez pierwsze dwa tygodnie dzieci są rozdzielone do 4 miast – w tym roku był to: Wałbrzych, Wrocław, Warszawa i Puszczykowo. W każdym z miast dzieciaki pokazują z czym przyjechały na Brave Kids: taniec gruziński, tradycyjne tance plemienne z Ugandy, Zimbabwe, Ghany, Maroka, Syberii, Armenii (Górskiego Karabahu) , Rumunii czy capueira z Brazylii, Cyrk z Indonezji i Rosji albo muzyka i bębny z Indii, czy też hip hop z Polski. W każdym mieście są 4 grupy, które przygotowują się na warsztatach do półfinałowego show w każdym z miast. Mają miejsce także warsztaty integracyjne. W Warszawie nasze dzieciaki przyjęły grupy z Ugandy, Gruzji i Armenii na swoje praskie podwórka, a liderzy odbywali różne wizyty studyjne oraz przygotowywali warsztaty dla dzieci biorących udział w Akcji Lato w mieście.

Drugi etap odbył się w Krośnicach pod Wrocławiem. Dzieciaki pokazują tam 4 półfinałowe show i z tych występów układają jeden wielki finałowy spektakl. W tym roku pracowały z Awake Youth Project – grupą artystów i performerów ze Szwecji. Dzieci trenują, uczęszczają na zajęcia integracyjne, jedzą wspólnie posiłki, bawią się a po zajęciach mogą uczyć się od siebie. W tym roku ubrały się w przygotowane specjalnie na miarę kostiumy do finałowego show, które miało miejsce w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Ciekawostka – bilety na show były sprzedane w całości już kilka tygodni wcześniej. Liderzy także mieli swoje warsztaty, jak również przeprowadzili w grupach – sekcjach artystycznych, zajęcia z lokalnymi dziećmi z Krośnic, które przedstawiły swoje krótkie show dla wszystkich zainteresowanych.

Jest to projekt majacy niesamowita siłę. Wielki skarb i bodziec rozwojowy dla dzieci, liderów, rodzin goszczących, wolontariuszy, bez których projekt nie był by możliwy. Taka pigułka miłości, ciepła, kreacji, z której ciężko jest wrócić do rzeczywistości. Nasza grupa wrócila z Brave Kids pełna energii, inspiracji, siły twórczej. Obecnie dzieci uczą swoich kolegów i koleżanki tego co wyniosły z projektu, utrzymują kontakt z kolegami na całym świecie. Projekt wyjątkowy, wspaniały, cała ekipa świetlicy jest wdzięczna losowi i Bogu za to że mogła w nim uczestniczyć

Anna Szmid
Kierowniczka Świetlicy Socjoterapeutycznej „Mały Książę”

Ekipa Świetlicy Socjoterapeutycznej w Teatrze Polskim we Wrocławiu podczas festiwalu Brave Kids

 Strona Festiwalu

Dołącz do nas!