Warszawa, środa, 22 grudnia 2017 r.

---
---

Krzyk ciszy

„Krzyk Ciszy” to kampania, która porusza problematykę przemocy wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach działań przeprowadzono warsztaty edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla członków rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi, dla uczniów placówek oświatowych. Ponadto, 13 grudnia 2017 r. w godzinach 9:00-14:00, w Centrum Biznesowym Ogrodowa 58 odbyło się seminarium, na którym wystąpili wybitni specjaliści z problematyki przemocy, m.in. dr Izabela Fornalik, dr Monika Zima-Parjaszewska, dr Milena Miałkowska-Kozaryna, dr Diana Aksamit, Danuta Kuciewicz czy Iwona Wojtczak-Grzesińska. W programie było m.in. omówienie mechanizmów powstawania zachowań przemocowych, zjawisko przemocy seksualnej wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną, przemoc ekonomiczna wobec tej grupy osób, priorytety w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie m.st. Warszawy.

Kampania „Krzyk Ciszy” obejmuje również emisję spotu w tramwajach warszawskich (w ostatnim tygodniu grudnia) oraz plakaty informacyjne na bilbordach w przestrzeni miejskiej. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi w okresie październik-grudzień 2017 i współfinansowany jest przez Urząd m.st. Warszawy.

---
MIGOWY KRS - FILM

Marzenia Mają Kolor – zbliża się nowy etap!

Marzenia Mają Kolor to kampania, która powstała z myślą o osobach borykających się z problemem społecznego wykluczenia. Osoby z niepełnosprawnościami, ludzie doświadczający bezdomności oraz dzieci i młodzież ze środowisk dysfunkcyjnych zaproszeni zostali do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, wykonanej przez uznanych w środowisku fotografów. Dominującym motywem fotografii był kolor – indywidualny, wyjątkowy, dopasowany do każdego bohatera i ściśle związany z jego marzeniami.

Po sesji zdjęciowej, która zobrazowała – z artystycznego punktu widzenia – kolorowe marzenia dwunastu bohaterów, wyłonionych podczas castingu, spróbujemy je urzeczywistnić. Jak? Za pośrednictwem (m.in.) zbiórek finansowych prowadzonych na platformie crowdfundingowej.

Marzenia nie śpią! Rok 2018 będzie więc rokiem spełnionych marzeń!

Jak możesz pomóc?

    1. Kup kalendarz Marzenia Mają Kolor 2018 (kontakt: j.grotowski@otwartedrzwi.pl) w cenie 49,00 PLN/sztuka (możliwy zakup hurtowy!).
    2. Wejdź na stronę www.marzeniamajakolor.pl i kliknij w prawym górnym rogu zakładkę „Wesprzyj nas!”.
    3. Śledź nas na Facebooku https://www.facebook.com/MarzeniaMajaKolor/ i bierz udział w akcjach crowdfundingowych Marzenia Mają Kolor w 2018 roku!
---

Gąska z misją

Mamy dla Was proste zadanie!

Spróbujcie znaleźć pozytywne określenia dla słowa „gęś”.

Czy Wy również macie z tym problem?

Do głowy przychodzą różne zwroty: głupi jak gęś, niech to gęś kopnie, spływa po kimś, jak woda po gęsi. Przykłady można mnożyć, niby zwykła gęś, a tyle negatywnych skojarzeń.

Niestety, podobna stygmatyzacja występuje również wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kretyn, debil, imbecyl, idiota – jeszcze do niedawna takimi zwrotami określano osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nie tylko w języku potocznym, ale także w formalnej diagnostyce. Wydawałoby się, że dziś w tej kwestii jesteśmy bardziej tolerancyjni, nic bardziej mylnego – nadal uważamy, że osoby te są dużo mniej sprawne, niezaradne życiowo, agresywne; nie do końca czujemy się swobodnie w ich towarzystwie, boimy się ich dotknąć i porozmawiać z nimi.

Kampania badzjakgaska.pl ma na celu pokazanie społeczeństwu, jak naprawdę wygląda życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy uświadomić wszystkim, że ta przysłowiowa gęś jest w stanie posiadać swoje plany życiowe, potrzebę samorealizacji, uznania i przynależności. Podobnie jak każdy z nas – potrafi dążyć do wyznaczonego celu, spełniać swoje marzenia, pracować.

Historia naszych gąsek to historia wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną obarczonych na co dzień krzywdzącymi stereotypami.

My się na to nie godzimy! Na przekór, wierzymy, że wszyscy jesteśmy sobie równi!

Jak wziąć udział w kampanii? Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.badzjakgaska.pl i wybierzesz gąskę idealną dla siebie. Nie bądź obojętny – kup gąskę!

---

Siła Woli II

W projekcie Siła Woli II 16 osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną i psychiczną, pełniło rolę edukatorów społecznych/trenerów. Poprzez osobiste doświadczenia, refleksje oraz dzielenie się swoimi kompetencjami, poprowadzili oni szereg spotkań m.in. w warszawskich szkołach masowych, specjalnych i integracyjnych.

Jednym z elementów składowych projektu było przygotowanie filmu podsumowującego działania i opisującego rolę edukatorów społecznych. Zapraszamy do obejrzenia. (kliknij obrazek pod tekstem)

Projekt „Siła Woli – osoby z niepełnosprawnościami jako edukatorzy społeczni w zakresie tematyki związanej z niepełnosprawnością” realizowany jest przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi w okresie luty-grudzień 2017 roku oraz dofinansowany ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

---
---