Warszawa, środa, 21 czerwca 2017

---
---

Światowa Konferencja Zatrudnienia Wspomaganego

W dniach 14 – 16 czerwca 2017 roku w Belfaście (Irlandia Północna) odbyła się Pierwsza Światowa Konferencja Zatrudnienia Wspomaganego pod tytułem „Zatrudnienie dla wszystkich – globalna perspektywa”.  Głównym organizatorem Konferencji był NIUSE – Norther Ireland Union of Supported Employment w partnerstwie z kilkoma innymi dużymi i ważnymi organizacjami na świecie.

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Koordynator programu zatrudnienia wspomaganego w naszej organizacji, Paulina Sontowska, która wspólnie z przedstawicielem firmy SUEZ Polska opowiadali o wieloletnich doświadczeniach wynikających ze współpracy podczas wdrażania i realizacji programu zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnościami.

Ostatecznie w Konferencji uczestniczyło ponad 670 osób. Jesteśmy dumni, że w ten sposób mogliśmy reprezentować nasz kraj (byliśmy jedną z dwóch delegacji z Polski).

---

Powołano członków Krajowej Rady Konsultacyjnej Do Spraw Osób Niepełnosprawnych

7 czerwca pani Minister Elżbieta Rafalska powołała nowych członków Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Wybór 20 członków Rady uzależniony był od poparcia minimum 15 organizacji środowiskowych. Pani Minister zapowiedziała, że: „pilnego udoskonalenia wymaga wprowadzone niemal 26 lat temu narzędzie prawne, czyli pierwsza odrębna ustawa dotycząca praw osób niepełnosprawnych”. Wierzymy, że już niebawem działalność Rady przyczyni się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce!

---
MIGOWY KRS - FILM

Zmiany w PFRON

Z dniem 15 czerwca br. Prezes Rady Ministrów Pani Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pani Dorocie Habich, dotychczasowej zastępcy Prezesa Zarządu PFRON ds. programowych. Pani Dorota Habich będzie pełnić obowiązki Prezesa Zarządu Funduszu do czasu powołania Prezesa Zarządu spośród osób wyłonionych w trybie otwartego i konkurencyjnego naboru.

Pani Dorota Habich jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi Szkoły Głównej Handlowej. Uczęszczała również do Studium Integracji Europejskiej oraz Polsko-Francuskiego Instytutu Ubezpieczeń w Warszawie.

To nie koniec zmian. Od niedawna możemy dostrzec zmiany w identyfikacji wizualnej PFRON. Już dziś możemy zgłaszać uwagi do propozycji nowej strony: http://nowastrona.pfron.org.pl/

---

Finał Podaj Dalej!

Ta młodzież ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego… 25 czerwca na Bazarze Różyckiego na warszawskiej Pradze o godz. 21:00 odbędzie się Finał Podaj Dalej Praga 2017!

Zainspirowani pierwszym polskim filmem fabularnym "Tajemnica pokoju 100" przygotowali ze swoimi grupami 3 zupełnie różne pokazy. Teraz trwają warsztaty wymiany między tymi 3 grupami działającymi na warszawskiej Pradze. Będą budować wspólny spektakl!

Opiekę artystyczną sprawują:

Stowarzyszenie Sztuka Nowa - Dawid Żakowski , Maciej Tomaszewski, a pomagają im młodzi liderzy - Kamil Polanski, Aleksandra Olszowska, Alicja Aleksandra Krzywicka ,

Hope4street - Ania Schmidt,

Stowarzyszenie Praktyków Kultury - Nela Brzezińska, Daniel Brzeziński.

fot. PatMic

---

Czerwony Rower w rankingu naszemiasto.pl

Ranking smacznych i tanich miejsc w Warszawie przeprowadził portal warszawa.naszemiasto.pl. Kolejny raz z rzędu w rankingu znalazło się miejsce dla naszej Kuchni Czerwony Rower, o której redaktor Piotr Wróblewski pisze tak:

„To miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na cenę. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi stworzyło lokal, w którym pomaga osobom w trudnej sytuacji. Przygotowują oni obiady według swoich własnych przepisów. Poza tym sama restauracja serwuje pyszne, domowe jedzenie. W menu znajdziemy m.in. pieczonego kurczaka, kotlet schabowy czy naleśniki. Do tego tradycyjne zupy, jak rosół czy pomidorowa. Za dwudaniowy obiad zapłacimy 9 zł. Pieniądze trafiają głównie do osób, które są w trudnej sytuacji, dzięki temu wybierając się do Czerwonego Roweru i jedząc obiad, pomagamy.”

Dziękujemy i zapraszamy Was wszystkich, by przekonać się na własnej skórze, jak możn zjeść TANIO I SMACZNIE!

fot. Szymon Starnawski

---

Dzień Integracji w warszawskim metrze

W zeszły wtorek, w ramach „Dnia Integracji w metrze”, pasażerowie mogli zapoznać się z poradnikiem podpowiadającym jak zachowywać się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Jest to trzecia odsłona wspólnej akcji Metra Warszawskiego i Fundacji Integracja.

Podczas tegorocznej edycji pracownicy fundacji zapoznawali pasażerów z poradnikiem „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Publikacja w prostej, rysunkowej formie przedstawia właściwe zachowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, czyli jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się "komunikacyjnego faux-pas".

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi gratuluje autorom tej akcji i całym sercem ją popiera!

fot. Niepelnosprawni.pl

---
---