Warszawa, środa,24.05.2017

---

Już jutro odbędzie się XI edycja Konkursu Kulinarnego „Kucharz Doskonały” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Nadrzędnym celem wydarzenia jest poprawa wizerunku i pozycji w hierarchii społecznej tej grupy ludzi. Finał konkursu poprowadzi uwielbiana przez publiczność, popularna aktorka Joanna Brodzik.

Jedenasty rok z rzędu w kulinarne szranki stanie ze sobą dwanaście par kucharzy-wojowników reprezentujących kilka różnych placówek rehabilitacyjno-reintegracyjnych z terenu m.st. Warszawy. Uczestników konkursu czeka nie lada wyzwanie – przygotowanie zaawansowanych „spring rollsów” oraz dorsza według własnego uznania jest zadaniem wymagającym co najmniej precyzji, kreatywności i wiedzy o gotowaniu. W tym roku Kucharz Doskonały promuje przede wszystkim zdrowy styl odżywiania wśród osób z niepełnosprawnościami – grupy szczególnie narażonej na problemy ze zdrowiem i otyłość.

Wielu ludziom wciąż trudno sobie wyobrazić, że osoby z niepełnosprawnością potrafią samodzielnie przygotować smaczne danie, posprzątać mieszkanie czy podróżować komunikacją miejską. W Polsce nadal żywy jest stereotyp, że ta grupa należy raczej do ludzi smutnych, infantylnych, powolnych, nieprzewidywalnych – czyli do „ludzi specjalnej troski”. A to przecież dwa miliony osób – ponad 5% naszego społeczeństwa! Zmiana takiego toku myślenia jest niezwykle istotna, ale równie ważna jest wymiana doświadczeń i wzajemna inspiracja profesjonalistów wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Konkurs pomaga zapobiegać rutynie ich pracy i wypaleniu zawodowemu.

Finał konkursu odbędzie się jutro, tj. 25 maja w godzinach 10:00-14:00 w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM, ul Racjonalizacji 5 w Warszawie. Poprowadzi go aktorka Joanna Brodzik, zaś w jury między innymi zasiądą kucharze i eksperci kulinarni: Theofilos Vafidis, Piotr Szczygielski, Łukasz Konik, Roman Papieski oraz Jacek Schliske. Ponadto podczas finału odbędzie się pokaz kulinarny Piotra Henschke z Akademii Kulinarnej Zjedz Buraków oraz warsztaty dietetyczne prowadzone przez Fundację MEDICOVER. Wydarzenie jest jednym z flagowych przedsięwzięć Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, animatora innowacyjnych projektów adresowanych do różnych grup osób wykluczonych społecznie.

Partnerami, bez którego Kucharz Doskonały nie mógł by się odbyć w tym roku są: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Centrum Techniki Kulinarnej DORAM, Rynek Hurtowy BRONISZE, Fundacja MEDICOVER, Kitle.pl, Akademia Kulinarna Zdrowego Odżywiania Zjedz Buraków, Viva! Akcja dla zwierząt, Transgourmet oraz Selgros Cash&Carry. Nagrody główne dla lauretarów i uczestników ufundowała firma ZEPTER INTERNATIONAL POLAND.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli KUKBUK, Poradnik Restauratora, Radio KAMPUS, Akademia Kulinarna, Przegląd Gastronomiczny oraz NewsGastro.pl, zaś patronatem honorowym konkurs objął Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Konkurs współfinansowany jest ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

„To na pewno przyda mi się w życiu” – twierdzi jedna z uczestniczek X edycji konkursu. My nie mamy wątpliwości – każda edycja Kucharza wzbudza wiele pozytywnych emocji i pozostawia na długo niezapomniane wrażenia, zarówno dla widzów, jak i samych Kucharzy Doskonałych.

Powodzenia!

Dołącz do Kucharza Doskonałego na Facebooku:

https://www.facebook.com/KucharzDoskonaly2017

---
---